Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi. Kto zachwyci jury?
44. Festiwal Szkół Teatralnych wraca na łódzkie sceny. W programie są spektakle dyplomowe, spotkania z uznanymi twórcami i finał z werdyktem jury.
Festiwal Szkół Teatralnych znów zamieni Łódź w miejsce pierwszego poważnego sprawdzianu dla młodych aktorów. 44. edycja wydarzenia odbędzie się od 18 do 24 maja 2026 roku, a publiczność zobaczy spektakle dyplomowe studentów najważniejszych polskich uczelni teatralnych. W programie są przedstawienia przygotowane przez Szkołę Filmową w Łodzi, Akademię Teatralną w Warszawie oraz Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie wraz z filiami w Bytomiu i Wrocławiu.
Studenci przejmą łódzkie sceny
Tegoroczne pokazy odbędą się w kilku punktach miasta. Jak informuje Łódź.pl, spektakle zaplanowano w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, Teatrze Studyjnym, Teatrze Arlekin oraz w Szkole Filmowej w Łodzi. Wśród reżyserów przedstawień są m.in. Paweł Miśkiewicz, Adam Orzechowski, Aleksandra Popławska i Jacek Braciak. Dla widzów to szansa, by zobaczyć aktorów w momencie szczególnym: jeszcze przed dyplomem, ale już w rolach, które oceni publiczność, środowisko i festiwalowe jury.
Festiwal otworzy 18 maja „Magiczna rana” Doroty Masłowskiej w reżyserii Pawła Miśkiewicza, przygotowana przez AST w Krakowie. Spektakl zostanie pokazany w Hali Telewizyjnej Szkoły Filmowej. Tego samego dnia w Teatrze Arlekin zaplanowano „Schody, schody, schody” w reżyserii Wojciecha Farugi, przygotowane przez Akademię Teatralną w Warszawie. Wieczorem w Teatrze Nowym odbędzie się inauguracja 44. FST.
Program dzień po dniu
19 maja festiwal przeniesie się m.in. do Teatru Studyjnego i Teatru Nowego. Tego dnia widzowie zobaczą „Ifigenię” w reżyserii Ewy Galicy, dyplom Szkoły Filmowej w Łodzi, oraz „Rózię” w reżyserii Jacka Braciaka, przygotowaną przez Akademię Teatralną w Warszawie. W programie jest też „Czarodziejska góra. Wykasływanie” w reżyserii Anny Obszańskiej, spektakl AST w Krakowie, filii w Bytomiu.
20 maja zaplanowano kolejne przedstawienia konkursowe. W Teatrze Arlekin pokazana zostanie „Balladyna. Nic gorszego się nie stanie” w reżyserii Pameli Leończyk, przygotowana przez AST w Krakowie, filię we Wrocławiu. W Teatrze Studyjnym pojawi się „Burza” Tomasza Fryzła ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a w Teatrze Nowym „Don Giovanni” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, spektakl Akademii Teatralnej w Warszawie.
21 maja obok spektakli odbędzie się jedno z ważniejszych spotkań towarzyszących. W południe w Szkole Filmowej zaplanowano „W samo południe z Więckiewiczem”, czyli spotkanie z Robertem Więckiewiczem. Tego samego dnia w Teatrze Nowym pokazane zostaną „Przestańcie udawać, że jest wam dobrze, skoro wasza dusza zalewa się łzami” w reżyserii Aleksandry Popławskiej oraz „Powrót z gwiazd” w reżyserii Ewy Rucińskiej. Wieczorem w Kinie Charlie odbędzie się projekcja filmu „Dzień i noc” oraz spotkanie z Sandrą Korzeniak w ramach cyklu „Laureaci FST na wielkim ekranie”.
22 maja program zacznie się od wydarzenia poświęconego Andrzejowi Wajdzie. Organizatorzy zapowiadają wykład i dyskusję „Filmów nie robi się dla siebie – postawa artystyczna Andrzeja Wajdy” z udziałem Krystyny Jandy, Jerzego Radziwiłowicza, Pawła Edelmana i Milenii Fiedler. Później widzowie zobaczą „Pułapkę” w reżyserii Adama Orzechowskiego, dyplom Szkoły Filmowej w Łodzi, oraz „Czyż nie dobija się koni?” w reżyserii Wojtka Rodaka, przygotowane przez AST w Krakowie.
Jury, nagrody i finał
23 maja w programie znalazły się „Pełne przebiegi” w reżyserii Marty Streker oraz „Trzy siostry. Dyplom” w reżyserii Anny Ilczuk. Oba spektakle przygotowała AST w Krakowie, filia we Wrocławiu. Tego dnia w Kinie Charlie zaplanowano również projekcje filmów „Synthol” i „Johnny” oraz spotkanie z Piotrem Trojanem. Finał festiwalu odbędzie się 24 maja w Teatrze Nowym. Organizatorzy zapowiadają koncert, podsumowanie, werdykt jury i rozdanie nagród.
Role studentów oceni jury w składzie: Jerzy Kapuściński, Andrzej Konopka, Paweł Kulka, Aneta Kyzioł i Eliza Kujan. Historia festiwalu pokazuje, że łódzki przegląd bywał ważnym momentem w karierach aktorów, którzy później stali się rozpoznawalni w teatrze i filmie. Wśród wcześniejszych laureatów są m.in. Zbigniew Zamachowski, Robert Więckiewicz, Kinga Preis, Michał Żebrowski, Tomasz Schuchardt i Maria Dębska.
Organizatorem 44. Festiwalu Szkół Teatralnych jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Współorganizatorami są Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie wraz z filiami w Bytomiu i Wrocławiu, Akademia Teatralna w Warszawie, Teatr Studyjny w Łodzi oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Jak podaje Łódź.pl, szczegółowy harmonogram oraz bilety na spektakle są dostępne na stronie festiwalu. Wydarzenia towarzyszące, według organizatorów, mają być otwarte dla publiczności, a wstęp na nie wolny.
Autor
Redakcja
Tekst opublikowany w redakcji Łódź+. Masz temat? Napisz do nas – szukamy najlepszych historii z miasta.
Dyskusja
0 komentarzy
Komentarze są moderowane przed publikacją.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy.



