Prof. Jerzy Hausner doktorem honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego
UŁ świętuje 81. rocznicę powstania. Podczas uroczystego posiedzenia Senatu uczelnia przyznała tytuł doktora honoris causa jednemu z najbardziej rozpoznawalnych polskich ekonomistów i wręczyła odznaczenia kilkudziesięciu osobom związanym z uniwersytetem.
Prof. Jerzy Hausner odebrał dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego. Uroczystość odbyła się podczas uroczystego posiedzenia Senatu uczelni zorganizowanego z okazji 81. rocznicy powstania UŁ. Samo święto uniwersytetu przypada 24 maja.

Hausner to profesor nauk ekonomicznych, wieloletni pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, autor ponad 700 publikacji naukowych. Jak podaje UŁ, jest też współtwórcą reform publicznych i jedną z najważniejszych postaci polskiej debaty o gospodarce i administracji publicznej. W krótkim wystąpieniu po otrzymaniu dyplomu podziękował naukowcom UŁ, z którymi współpracował przez lata pracy akademickiej i służby publicznej.
W wykładzie poświęconym współczesnym i historycznym mechanizmom ekonomicznym Hausner mówił o roli wiarygodności, zaufania i odpowiedzialności podmiotów państwowych dla prawidłowo działającej gospodarki. Nie krył krytycznej opinii wobec – jak to ujął – partyjnej wojny domowej toczącej się w Polsce, która jego zdaniem osłabia wiarygodność państwa. Pełna treść wykładu ma być udostępniona na uczelnianym kanale YouTube.
Apel rektora o większe nakłady na naukę
Posiedzenie Senatu otworzył rektor UŁ prof. Rafał Matera. W wystąpieniu odniósł się do sytuacji ekonomicznej polskiej nauki i poparł postulat zwiększenia nakładów na badania do 3 proc. PKB.
„W pełni popieram inicjatywę 3% PKB dla nauki – obecne nakłady państwowe na system szkolnictwa wyższego, oscylujące wokół jednego procenta PKB, to utrzymywanie uczelni w letargu, iluzji stabilności i postępu” – mówił rektor. Dodał, że bez strategicznego wzrostu finansowania nie da się prowadzić badań na coraz wyższym poziomie ani budować uczelni o charakterze międzynarodowym. „Nauka, to nie jest egzotyczna pozycja w budżecie państwa, tylko jeden z filarów gospodarki, kultury, obywatelskości. Fundament silnego państwa” – stwierdził Matera.
Medale i odznaczenia dla pracowników
Druga część uroczystości była poświęcona wyróżnieniom dla społeczności uniwersytetu i osób z nim współpracujących. Medale „Universitatis Lodziensis Amico (Przyjaciel UŁ)” trafiły między innymi do prof. Andrzeja Mani z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Bolesława Niemierki z Uniwersytetu SWPS, prof. Krzysztofa Szota z Uniwersytetu Śląskiego, Krzysztofa Pietraszkiewicza z Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego oraz Aleksandra Juliana Szymańskiego, prezesa Krajowej Rady Notarialnej. Wśród wyróżnionych instytucji znalazły się także Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Uniwersytet Justusa Liebiga w Giessen – wieloletni partner UŁ.
Senat przyznał również medale „Universitas Lodziensis Merentibus” dziewięciorgu naukowcom, w tym profesorom Eleonorze Bielawskiej-Batorowicz, Janowi Konopackiemu, Pawłowi Staroście, Bogusławowi Śliwerskiemu i Ewie Walińskiej. Medale „Uniwersytet Łódzki w Służbie Społeczeństwu i Nauce” otrzymało dwadzieścia osób z różnych wydziałów uczelni. Najliczniejszą grupę odznaczonych stanowili pracownicy nagrodzeni Złotą Odznaką UŁ – wręczono ją kilkudziesięciu osobom, od pracowników administracji po profesorów.
Uroczystość była też okazją do wręczenia medalu „Universitatis Lodziensis Amico” prof. Katharinie Lorenz z Uniwersytetu w Giessen, którą rektor wymienił obok prof. Hausnera jako jedną z dwóch osób szczególnie honorowanych w tym dniu.
Autor
Redakcja
Tekst opublikowany w redakcji Łódź+. Masz temat? Napisz do nas – szukamy najlepszych historii z miasta.
Dyskusja
0 komentarzy
Komentarze są moderowane przed publikacją.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy.



