Ogród seniorów na Złotnie przejdzie metamorfozę
Przy Domu Dziennego Pobytu przy ul. Borowej 6 na Złotnie ma powstać wygodniejsza, bardziej zielona przestrzeń dla seniorów. W planach są nowe nasadzenia, ścieżka spacerowa i miejsce do spotkań na świeżym powietrzu.
Przy ul. Borowej 6 seniorzy zyskają ogród, który ma służyć nie tylko do odpoczynku, ale też do zajęć, spotkań i codziennej aktywności. Jak informuje miasto, teren przy Domu Dziennego Pobytu na Złotnie zostanie jeszcze w tym roku zmodernizowany dzięki grantowi Fundacji Veolia Polska.
Prace obejmą około 500 mkw. ogrodu. Cała działka, na której działa placówka, ma blisko 2,5 tys. mkw. Według magistratu projekt otrzymał 20 tys. zł w ramach programu „Wspólnie dla Regionu”, wspierającego ekologiczną transformację miast i regionów.
Nowe rośliny, ścieżka i miejsce do spotkań
W ogrodzie mają pojawić się nowe rośliny ozdobne i użytkowe. Zaplanowano też ekologiczny kompostownik, w którym będzie można przetwarzać bioodpady z ogrodu oraz kuchni placówki. Do tego dojdą elementy małej architektury: stół i ławki wykorzystywane podczas spotkań, zajęć i ćwiczeń.
Miasto zapowiada również powstanie ścieżki spacerowej oraz wymianę części ogrodzenia. Projekt obejmuje zakup narzędzi ogrodniczych, dzięki którym seniorzy będą mogli sami włączać się w pielęgnację roślin. Ogród ma być wykorzystywany podczas zajęć terapeutycznych, edukacyjnych i integracyjnych, a także przy spotkaniach międzypokoleniowych, m.in. z dziećmi z lokalnych przedszkoli.
Dom Dziennego Pobytu przy ul. Borowej działa od października 1974 r. Przez ponad pół wieku stał się miejscem wsparcia i integracji dla mieszkańców w starszym wieku. Obecnie placówka jest przeznaczona dla 40 seniorów. Korzysta z niej 37 osób, w tym 26 kobiet i 11 mężczyzn. Według informacji przekazanych przez miasto są to nie tylko mieszkańcy najbliższej okolicy, ale również osoby m.in. z Bałut, Dąbrowy, Retkini i Teofilowa.
To kolejny etap zmian przy ul. Borowej
Ogród przy placówce zmieniał się już wcześniej. Jak mówi Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, dzięki Budżetowi Obywatelskiemu powstała tam altana ogrodowa, przy wsparciu Rady Osiedla Zdrowie-Mania utwardzono dojście do altany, a później utworzono ogród borówkowy w ramach programu „Ogrody Społeczne w Mieście Łodzi”.
Tegoroczny projekt jest naturalną kontynuacją tych działań. Chcemy tworzyć miejsca, które sprzyjają aktywności, budowaniu relacji i kontaktowi z naturą, a jednocześnie promują postawy proekologiczne – mówi Piotr Kowalski.
Podobna zmiana została przeprowadzona w ubiegłym roku w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Fabrycznej 19 na Księżym Młynie, również przy wsparciu Fundacji Veolia Polska. Według miasta seniorzy zaangażowali się tam w utrzymanie ogrodu, pielęgnują rośliny, korzystają z gromadzonej deszczówki i inicjują kolejne działania.
Kiedy rozpoczną się prace?
Według zapowiedzi prace przy ul. Borowej mają rozpocząć się w wakacje. Ich zakończenie zaplanowano na koniec listopada. W realizację przedsięwzięcia mają włączyć się także wolontariusze z Centrum Usług Wspólnych Grupy Veolia w Polsce.
Seniorzy zainteresowani dołączeniem do Domu Dziennego Pobytu przy ul. Borowej 6 mogą zgłosić się do placówki osobiście od poniedziałku do piątku w godz. 8–16 albo telefonicznie pod numerem 42 633 11 78, również w godz. 8–16.
Jak informuje magistrat, Łódź prowadzi łącznie 16 Domów Dziennego Pobytu dla seniorów. Dysponują one 740 miejscami. W całym 2025 r. ze wszystkich miejskich placówek tego typu skorzystały rotacyjnie 742 osoby. Dodatkowo, na zlecenie miasta, Caritas Archidiecezji Łódzkiej prowadzi trzy Domy Dziennego Pobytu z 90 miejscami. W 2025 r. skorzystało z nich 86 osób.
Autor
Redakcja
Tekst opublikowany w redakcji Łódź+. Masz temat? Napisz do nas – szukamy najlepszych historii z miasta.
Dyskusja
0 komentarzy
Komentarze są moderowane przed publikacją.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy.



