Teraz
MiastoOrangutany wyjdą pod gołe niebo. Nowy wybieg w zooWydarzeniaRAVEKJAVÍK w dawnej Elektrowni. Fuzja szykuje letni weekendKulturaPtasie Disco, tajwańskie kino i finał Fotofestiwalu w ŁodziMiastoMała Suzi cudem przeżyła. Została zamknięta w nagrzanym aucieMiastoTanie mieszkanie w Łodzi? Miasto szykuje nowy program najmuMiastoDotacje na remonty zabytków w Łodzi. Radni zdecydująMiastoŁódź wygrywa prestiżowy ranking. Lepsza od Aten i NeapoluKulturaIkona lat 80. zaśpiewa w Łodzi. Usłyszymy „Maria Magdalena”MiastoWyłączenia ciepłej wody w Łodzi. Lista adresów na ten tydzieńMiastoDubois i Polarna zmieniają się po remoncie. Są nowe chodniki i asfaltBiznesGlobalny gigant wybiera Łódź. Brenntag najemcą Bramy MiastaWydarzeniaDzień Ojca w Łodzi. Trzy miejsca na wspólne świętowanieMiastoOrangutany wyjdą pod gołe niebo. Nowy wybieg w zooWydarzeniaRAVEKJAVÍK w dawnej Elektrowni. Fuzja szykuje letni weekendKulturaPtasie Disco, tajwańskie kino i finał Fotofestiwalu w ŁodziMiastoMała Suzi cudem przeżyła. Została zamknięta w nagrzanym aucieMiastoTanie mieszkanie w Łodzi? Miasto szykuje nowy program najmuMiastoDotacje na remonty zabytków w Łodzi. Radni zdecydująMiastoŁódź wygrywa prestiżowy ranking. Lepsza od Aten i NeapoluKulturaIkona lat 80. zaśpiewa w Łodzi. Usłyszymy „Maria Magdalena”MiastoWyłączenia ciepłej wody w Łodzi. Lista adresów na ten tydzieńMiastoDubois i Polarna zmieniają się po remoncie. Są nowe chodniki i asfaltBiznesGlobalny gigant wybiera Łódź. Brenntag najemcą Bramy MiastaWydarzeniaDzień Ojca w Łodzi. Trzy miejsca na wspólne świętowanie
Miasto

Orangutany wyjdą pod gołe niebo. Nowy wybieg w zoo

Orientarium Zoo Łódź otwiera zewnętrzny wybieg dla orangutanów sumatrzańskich. Zwierzęta będzie można zobaczyć w nowej przestrzeni już na początku wakacji, a ogród zapowiada dodatkowe atrakcje dla odwiedzających.

Posłuchaj artykułu2:57

Orangutany sumatrzańskie w łódzkim Orientarium zyskają dostęp do nowej przestrzeni. Jak informuje ogród zoologiczny, w ostatni weekend czerwca dla zwiedzających zostanie otwarty wybieg zewnętrzny, przygotowany specjalnie dla jednych z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej zagrożonych małp człekokształtnych na świecie.

Dla odwiedzających to szansa, by zobaczyć orangutany nie tylko w pawilonie, ale także pod gołym niebem. Nowy wybieg ma pozwolić zwierzętom spędzać czas na świeżym powietrzu, korzystać z letniego słońca, eksplorować teren i wspinać się po elementach konstrukcyjnych dostosowanych do ich potrzeb. Orientarium Zoo Łódź zapowiada, że będzie to nowy etap w codziennej opiece nad tym gatunkiem.

Nowa przestrzeń dla orangutanów

Przygotowanie zewnętrznego wybiegu nie było prostą formalnością. Według informacji przekazanych przez Orientarium Zoo Łódź przestrzeń wymagała dodatkowych prac i dostosowań. Chodziło przede wszystkim o bezpieczeństwo zwierząt oraz zwiedzających, ale też o stworzenie miejsca, które odpowiada zachowaniom i możliwościom orangutanów.

To gatunek wymagający szczególnej uwagi. Orangutany są silne, inteligentne i bardzo sprawne, dlatego wybieg musi być zaprojektowany inaczej niż przestrzeń dla wielu innych zwierząt. Ogród podkreśla, że dopiero po zakończeniu wszystkich etapów prac można było zdecydować o udostępnieniu tej części Orientarium.

– Gdy otwieraliśmy Orientarium, okazało się, że wybieg zewnętrzny wymaga jeszcze dodatkowych prac i dostosowań. Orangutany to niezwykle inteligentne, silne i bardzo charakterne zwierzęta, dlatego musieliśmy mieć pewność, że przestrzeń będzie dla nich odpowiednio przygotowana. Dziś możemy powiedzieć, że doprowadziliśmy ten projekt do etapu, w którym wiemy, że orangutany będą mogły bezpiecznie wychodzić na zewnątrz. Bardzo się cieszymy, że nareszcie będziemy mogli pokazać gościom tę część ich codzienności – mówi Michał Gołędowski, dyrektor ds. rozwoju i hodowli w Orientarium Zoo Łódź.

Otwarcie w ostatni weekend czerwca

Nowy wybieg zewnętrzny dla orangutanów ma zostać udostępniony odwiedzającym w weekend 27–28 czerwca. Orientarium Zoo Łódź zaprasza wtedy gości na wspólne rozpoczęcie wakacji przy wybiegu orangutanów i obejrzenie nowej przestrzeni.

Ogród zapowiada również atrakcje towarzyszące, ale szczegółowego programu w przekazanym komunikacie nie podano. Informacje organizacyjne mają być publikowane na oficjalnej stronie internetowej zoo oraz w jego mediach społecznościowych.

Dla łódzkiego ogrodu to ważne otwarcie, bo pokazuje część Orientarium, na którą zwiedzający czekali od początku funkcjonowania obiektu. W praktyce najwięcej zależeć będzie jednak od samych zwierząt. To one zdecydują, kiedy i jak chętnie będą korzystać z nowej przestrzeni.

Autor

Redakcja

Tekst opublikowany w redakcji Łódź+. Masz temat? Napisz do nas – szukamy najlepszych historii z miasta.

Dyskusja

0 komentarzy

Komentarze są moderowane przed publikacją.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.

Bądź pierwszy.