MPK Łódź ma 14 nowych elektryków. A to dopiero początek dostaw
Do MPK Łódź dotarła pierwsza partia 14 nowych autobusów elektrycznych marki Solaris. Pojazdy wyjechały już na miejskie trasy, a cała dostawa obejmująca łącznie 36 sztuk ma w tym roku wyraźnie odmłodzić flotę łódzkiego przewoźnika.
Pierwsze nowe elektryki MPK Łódź nie stoją już tylko w zajezdni. Jak informuje miasto, część zamówionych autobusów marki Solaris rozpoczęła kursowanie po łódzkich ulicach. To początek większej dostawy, która ma objąć łącznie 36 pojazdów.
Pierwsze autobusy są już w Łodzi
Według magistratu do zajezdni MPK przy ul. Limanowskiego dotarło 14 nowych autobusów elektrycznych. Pojazdy mają obsługiwać m.in. linie 55, 65A i 65B, 80, 83, 86 oraz 99. Dla pasażerów oznacza to przede wszystkim cichsze, niskopodłogowe i klimatyzowane autobusy na kolejnych trasach.
Jak podaje miasto, nowe pojazdy wyposażono w system informacji pasażerskiej, monitoring, ekrany LCD oraz biletomaty. To standard, którego pasażerowie oczekują dziś w codziennych przejazdach po mieście, zwłaszcza na liniach łączących duże osiedla, centrum i ważne punkty przesiadkowe.
Ładowarki w zajezdni przy Limanowskiego
Elektryczne autobusy wymagają jednak nie tylko zakupu samych pojazdów, ale też zaplecza. Według informacji miasta w zajezdni przy ul. Limanowskiego przygotowano specjalną infrastrukturę ładowania. Zamontowano tam 18 podwójnych ładowarek wyprodukowanych przez łódzką firmę Enika.
Miasto informuje, że ładowarki mają pozwalać autobusom uzupełniać energię po zakończeniu kursów, tak aby rano mogły ponownie wyjechać na trasy. W praktyce to właśnie organizacja ładowania będzie jednym z ważnych elementów codziennej pracy nowej części floty MPK.
Cały kontrakt to 36 pojazdów
Umowa podpisana w 2025 roku obejmuje dostawę 14 autobusów 12-metrowych Solaris Urbino 12E oraz 22 autobusów przegubowych Solaris Urbino 18E. Jak podaje magistrat, wszystkie pojazdy mają trafić do Łodzi jeszcze w tym roku.
Wartość całego kontraktu wynosi 116,7 mln zł. Z tej kwoty 112,6 mln zł przypada na zakup autobusów, a 4,1 mln zł na infrastrukturę ładowania. Według miasta zakup autobusów został dofinansowany w 100 procentach, natomiast infrastruktura towarzysząca, w tym ładowarki, w 50 procentach.
Dostawa nowych elektryków wpisuje się w szerszą wymianę taboru komunikacji miejskiej w Łodzi. Dla pasażerów najważniejszy będzie jednak efekt na trasach: więcej nowoczesnych pojazdów, klimatyzacja, łatwiejsze wsiadanie i lepsza informacja w środku autobusu. Pierwszy etap tej zmiany jest już widoczny na ulicach.
Autor
Redakcja
Tekst opublikowany w redakcji Łódź+. Masz temat? Napisz do nas – szukamy najlepszych historii z miasta.
Dyskusja
0 komentarzy
Komentarze są moderowane przed publikacją.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy.



