Ptasie Disco, tajwańskie kino i finał Fotofestiwalu w Łodzi
Drugi tydzień Fotofestiwalu w Łodzi przynosi kolejne wystawy, spacery, pokazy filmowe i wydarzenia dla młodszej publiczności. Jubileuszowa edycja zbliża się do finału, ale przed uczestnikami jeszcze intensywny program.
Fotofestiwal w Łodzi wchodzi w drugi tydzień jubileuszowej, 25. edycji. Organizatorzy zapowiadają kilkadziesiąt kolejnych wydarzeń: od oprowadzań kuratorskich i rodzinnych spotkań z fotografią, przez warsztaty i debaty, po wieczór tajwańskich filmów artystycznych w Kinie Utopia. Finałowy weekend ma połączyć wystawy, muzykę, performans i taneczne zamknięcie w ogrodzie Pałacu Alfreda Biedermanna.
Fotofestiwal dla młodzieży i rodzin
Jednym z mocniejszych punktów drugiego tygodnia ma być cykl Hey Teens!, przygotowany z myślą o nastolatkach. Oprowadzania poprowadzą tegoroczne maturzystki Maria Sobierajska-Kulińska i Zuzanna Płuciennik, współtworzące projekt „Sztuka Nadziei”. Jak informują organizatorzy, to one wybrały z programu te wystawy, które ich zdaniem mogą najmocniej trafić do rówieśników.
Spotkania zaplanowano w środę o godz. 17.00 oraz w niedzielę o godz. 14.00. Uczestnicy mają wspólnie odwiedzić wybrane wystawy Fotofestiwalu i porozmawiać o tym, jak fotografia pomaga opowiadać historie, wyrażać emocje oraz patrzeć na świat z różnych perspektyw.
Dla rodzin przygotowano niedzielne oprowadzanie po wystawach Programu Głównego „Socjologia zwierząt. My, zwierzęta” w Art_Inkubatorze. Początek o godz. 13.00. Według zapowiedzi organizatorów uczestnicy skupią się na projektach Carlosa Alby i Richarda Barnesa, przyglądając się relacjom ludzi i zwierząt.
Ptasie Disco i tajwańskie filmy w YMCA
Nowością tegorocznej edycji będzie Ptasie Disco, czyli rodzinny performans łączący muzykę i taniec. W sobotę o godz. 19.00 fińscy twórcy Pasi Autio i Saku Koistinen zaproszą publiczność do zabawy przy muzyce stworzonej z odgłosów ptasiego śpiewu. Projekt ma lekki charakter, ale – jak zapowiadają organizatorzy – dotyka też tematów przyrody, bioróżnorodności i relacji człowieka z naturą.
Ptasie Disco powstało pierwotnie na potrzeby Helsinki Biennial 2021. Później było prezentowane między innymi na otwarciu XXVII Mänttä Art Festival, podczas Riga White Nights oraz na otwarciu Supermarket Art Fair w Sztokholmie. Partnerem łódzkiego wydarzenia jest marka Wedel.
W piątek Fotofestiwal przeniesie się najpierw na ulicę Franciszkańską. O godz. 17.00 Justyna Tomaszewska poprowadzi spacer poświęcony Pałacowi Alfreda Biedermanna i rodzinie fabrykantów związanej z historią Łodzi. Od godz. 20.00 program przeniesie się do basenu YMCA, gdzie w ramach KINA UTOPIA zaplanowano podwójny pokaz tajwańskich filmów artystycznych: „The Subduction Zone – Our Suite de Danses” oraz „In Memory of Chinatown”. Wieczór zakończy audiowizualny live-set w wykonaniu Chia-Liang Laia, występującego jako ether o.
Wernisaże i muzyczne zamknięcie
W czwartek program wernisażowy rozpocznie się o godz. 17.00 w Galerii Fuga wydarzeniem „Wspólne działania. 25 lat”. Będzie to rozmowa w przestrzeni wystawy „Dowody pośrednie”, prezentującej prace studentów IV roku fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi. O godz. 18.30 Hub Kultury Kina Charlie zaplanował „Wieczór z Bogdanem Dziworskim”. Wystawie „f/5.6”, czyli retrospektywie twórczości fotograficznej artysty, mają towarzyszyć pokaz trzech jego filmów oraz spotkanie z twórcą.
Muzyczny charakter będzie miała także ceremonia zamknięcia Fotofestiwalu, przygotowana wspólnie z festiwalem Ravekjavik. W ogrodzie Pałacu Alfreda Biedermanna wystąpią Tunglleysa, Ruxpin i Marta Forsberg. Szczegółowy harmonogram wydarzeń oraz godziny otwarcia wystaw organizatorzy publikują na stronie Fotofestiwalu.
Autor
Redakcja
Tekst opublikowany w redakcji Łódź+. Masz temat? Napisz do nas – szukamy najlepszych historii z miasta.
Dyskusja
0 komentarzy
Komentarze są moderowane przed publikacją.
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Bądź pierwszy.



